Poznaj Wszechświaty

O tej stronie…

Mako jest gustującym w science-fiction oraz fantasy lektorem audiobooków z domeny publicznej. Swego czasu poznałem dzięki Niemu wiele interesujących pozycji z wyżej wymienionych - oraz innych - gatunków. Z czasem przywykłem do tego, iż Mako poszerza Moje horyzonty - czyniąc to w dodatku na poziomie i z klasą.

Ceniąc Jego gust literacki postanowiłem zebrać w jednym miejscu rekomendowane Przezeń pozycje - aby i Ciebie zaprosić na ciekawie wytyczony po książkowym świecie szlak :) . Zadaniem tej strony jest inspirować do lektury, podsuwać różne literackie "smaczne kąski" oraz ułatwiać w odnajdywaniu się pośród co większych sag/cykli (gdzie przyda się znajomość rekomendowanej kolejności czytania).

 

A oto jak Sam Mako opisuje Własne początki z nagrywaniem:

"Tak naprawdę wszystko zaczęło się od zapowiedzianego koncertu Rogera Watersa w Łodzi. Jako fan, takiej okazji nie mogłem przegapić. Moja pasja i mania kolekcjonowania nagrań Pink Floyd (jakieś 3 TB danych na dyskach) szybko doprowadziła mnie do pytania - jak najlepiej będzie można nagrać ten koncert, aby mieć go na pamiątkę. Trochę się pozastanawiałem, i w kilkanaście dni później kurier dostarczył mi przenośny rejestrator dźwięku. Fajny bajerek - wielkości paczki papierosów, z wbudowanymi czterema mikrofonami, zasilanie na dwa paluszki, rejestracja bezstratna albo jako mp3, zapis na kartach pamięci SD. Trzeba go było jakoś wypróbować. Pracowałem wcześniej w radiu, więc niezbyt długo myśląc wziąłem z półki książkę i zacząłem uprawiać nagrania próbne. Przynajmniej było ciekawiej, niż powtarzając "raz, dwa, trzy, próba mikrofonu". Lubię czytać. Lubię czytać na głos. Fajnie się nagrało... Może popróbować jeszcze trochę?

Od dość dawna korzystałem z audiobooków, bo dzięki nim można użytecznie zająć każdą wolną chwilę, np. podczas prowadzenia samochodu, robienia zakupów. Nie słucham "jak leci", zresztą oferta zrobiła się na tyle obszerna, że można wybierać. Brakowało mi dobrej fantastyki. Zauważyłem czyjeś rozpaczliwe poszukiwania audiobooka "Diuna" Franka Herberta. Bezskuteczne - nie ma takiego wydawnictwa w języku polskim.

To może nagrać? Grube trochę... Ech, najwyżej jak się zmęczę to przestanę i skasuję...

Nie pamiętam już ile czasu zajęło mi nagranie pierwszego tomu. W każdym razie skończyłem tuż przed urodzinami w 2011 roku. Łatwo poszło - w domu byłem głównie sam, i nikomu moje "mamrotanie" do mikrofonu nie przeszkadzało.

Skoro jest, to można się podzielić. Podzieliłem się: http://torrenty.org/torrent/554436 (torrent jest pewnie od dawna martwy, ale audiobooka można w dalszym ciągu znaleźć w kilku miejscach - także moich miejscach, ale o tym potem).

Chyba się spodobało, więc kontynuowałem."

 

Wywiady z Mako:

 

Kim jest Autor tej strony?
Fanem Mako :) - gorącym zwolennikiem Jego działalności oraz jej entuzjastą, jak również molem książkowym (patrz: audycja "Molium" dla wielbicieli książek).

2 komentarze:

  1. Cześć, tak się składa, że ja także jestem zafascynowany lektorem Mako i jego interpretacją książek. Teraz szukam wszystkich audiobooków przez niego nagranych. Trochę szkoda, że ten wspaniały mistrz czytania nie podaje pełnego nazwiska. Przecież nie ma się czego wstydzić, a wręcz odwrotnie. Cieszę się, że natrafiłem na tę stronę. Pozdrawiam Tytus

    OdpowiedzUsuń
  2. Mako dobra robota, dzięki za Asimova...

    OdpowiedzUsuń